FA EN AR
۱۴۰۳ يکشنبه ۶ خرداد
اداره امور دانشجویی و فرهنگی

اداره کل دانشجویی و فرهنگی دانشگاه عدالت

در جهان بینی اسلامی ، فرهنگ به معنی اخص آن مشتمل بر نظام اعتقادات، ارزش ها ، اخلاقیات و رفتارها بوده و منبعث از وحی و جهت دهنده و محتوی بخش نظام و سایر بخش ها است.
باورها و اعتقادات و ارزشهای اسلامی ، شاکله نهاد و سازمان ها در جامعه اسلامی را ایجاد و در تار و پود اندیشه و تفکر و کردار و رفتار فردی و اجتماعی فرد مسلمان تنیده شده است. چنین یکپارچگی و درهم تنیده گی کل نمای اعتقادات و باورها و نیز ارزشها و رفتارها، دین اسلام را به یک فرهنگ یعنی فرهنگ اسلامی ، مبدّل ساخته است.
تحقق آرمان ها و اهداف جامعه دانشگاهی ، مستلزم تأمین کارکردهای فرهنگی آن است. رهبر فرزانه انقلاب فرهنگ را عامل شکل دهنده به ذهن و رفتار عمومی و جهت بخش و تأثیر گذار در عرصه تصمیمات کلان کشور دانسته و مهندسی فرهنگ را به منزله بازشناسی ، آسیب شناسی ، پالایش و ارتقا بخشی فرهنگ و جهت دهی آن بر پایه هویت اصیل اسلامی ایرانی با توجه به شرایط و مقتضیات ملی و جهانی پیش بینی نموده اند.
دانشگاه عدالت با پشتوانه مرجع عالیقدر تشیع حضرت آیت ا... العظمی هاشمی شاهرودی (زیّد عزّه) و نیروهای مؤمن و مخلص و معتقد به نظام، شرایط ممتاز فرهنگی ، توانایی و امکان آن را دارد که در عرصه فعالیت فرهنگی به عنوان دانشگاه شاخص در بین همه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور رخ نمایی کرده و بر توفیقات و دستاوردهای خود بیافزاید.
حوزه اداره کل دانشجویی دانشگاه نیز مجری سیاست و خط مشی دانشگاه ، برنامه ریزی ، نظارت و اجرا بر ارائه خدمات آموزشی ( فارغ التحصیلان، نظام وظیفه و پاسخ استعلام ها به مراکز ذیربط) ، رفاهی (تغذیه، تربیت بدنی، وام ، بیمه، مراکز خدماتی، درمان و مشاوره به دانشجویان از طریق مراکز روانشناسی) و بنا بر اقتضاء به سایر اقشار محترم دانشگاهی (هیأت علمی و کارمندان) می باشد. از طریق 5 واحد سازمانی با شرح وظایف مشخص و برخوردار از تشکیلات سازمانی وظایف محوله را عملیاتی می نماید. ما یک هدف داریم و آن این است « احترام گذاشتن به کرامت انسانی » کار اصلی اداره کل دانشجویی و فرهنگی « ارتقاء کرامت انسانی همه کسانی است که در دانشگاه هستند و از این طریق ارتقا دانشگاه عدالت برای تحقق این هدف علاوه بر امکانات و شرایط خاص لازمه اش عزم جدّی و همکاری دانشگاهیان است

شرح وظایف کلی اداره کل دانشجویی و فرهنگی

- انجام امور مربوط به ارایه خدمات به دانشجویان در حوزه رفاهی ( وام ، تغذیه ، بیمه ، احداث مراکز فرهنگی ، و ... ) و سایر اقشار دانشگاهی بنا بر اقتضاء
- انجام امور مربوط به ارایه خدمات دانشجویی در حوزه فعالیتهای ورزشی و سایر اقشار دانشگاهی
- انجام امور مربوط در حوزه بهداشتی و درمانی و مشاوره و سایر اقشار دانشگاهی
- نگاه و رویکرد علمی بر رفع موانع و مشکلات ، پاسخگویی به مطالبات رفاهی دانشجویان و هم اندیشی با مسئولین ذیربط برای اتخاذ تصمیم و اجرا
- حفظ و صیانت از قوانین و آیین نامه های دانشجویی و تاکید و اهتمام جدی بر اجرای اصول چشم انداز 20 ساله نظام ، قانون برنامه پنجم توسعه و قانون هدفمندی یارانه ها در بخش خدمات رسانی به دانشجویان که جزء سیاستهای اصلی سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه وزارت علوم و آموزش عالی می باشد.
- نظارت بر واحدهای تابعه ( مدیریت های امور دانشجویی - امور فرهنگی و فوق برنامه - تربیت بدنی – فارغ التحصیلان، اداره تغذیه ) به منظور اطمینان از حسن اجرای وظایف
- افزایش سطح رضایتمندی اقشار محترم دانشگاه ( اساتید ، دانشجویان و کارمندان ) با ارایه ارتقای سطح کمی و کیفی فعالیتهای این حوزه.
- برنامه ریزی برای اجرای فعالیتهای فوق برنامه دانشجویی از طریق کارشناسان تربیت بدنی و تغذیه و همکاری با سایر واحدها.
- دبیر کمیسیون موارد خاص ( با رویکرد حفظ و صیانت از قوانین و آیین نامه ها ، اهتمام جدی به اجتناب از اطاله فرایند آموزشی و آسیب شناسی علل ورود پرونده دانشجویان به کمیسیون
- عضویت در شورای دانشگاه
- عضویت در شورای فرهنگی
- عضویت در ستاد امور دانشجویان شاهد و ایثارگر
- عضویت در کمیته انضباطی دانشجویان و جانشین ریاست دانشگاه در این کمیته
- عضو اصلی کمیته استقبال از دانشجویان جدید
- انجام ماموریت های محوله از سوی رییس یا هیات رییسه دانشگاه
شرح وظایف اداره دانشجویی:
1- تهیه برنامه و تقویم کاری اداره امور دانشجویان با هماهنگی اداره کل دانشجویی و ارائه پیشنهاد و نظارت بر اجرا .
2- همکاری در تهیه برنامه جامع تربیتی دانشجویان بر اساس برنامه جامع و به هم پیوسته تعلیم و تربیت آنها .
3- تهیه و تدوین و به روز رسانی آیین نامه ها، مقررات و دستورالعملهای مورد نیاز اداره امور دانشجویان و ارائه به مراجع ذیربط و نظارت بر اجرای مصوبات مربوط.
4- نظارت بر اجرای برنامه ها و عملیات مصوب بیمه و وامهای دانشجویی و امور بهداشتی و مشاوره ای .
5- تهیه پیش نویس قراردادهای رفاهی دانشجویان با همکاری مسئولان ذیربط ، ارائه به مراجع مربوط و نظارت بر اجرای آنها پس از تصویب .
6- مطالعه و بررسی درباره مشکلات و مسائل دانشجویی و برنامه ریزی به منظور حل انها و ارائه پیشنهادها به مراجع مربوط .
7- ایجاد ارتباط و زمینه های همکاری با سایر مراکز مرتبط خارج از دانشگاه به منظور ارتقاء کمی و کیفی خدمات رفاهی دانشجویان و بهینه سازی فعالیتهای جاری و جذب امکانات خارج از دانشگاه .
8-پاسخ به استعلامات کتبی دانشجویان مرتبط با حوزه اداره کل دانشجویی از داخل و خارج دانشگاه .

شرح وظایف اداره فرهنگی و اجتماعی:
1- طراحی و اجرای برنامه های کوتاه مدت، میان مدت، و بلند مدت در زمینه اهداف فرهنگی و انقلابی دانشگاه عدالت.
2- عضویت و شرکت در کمیته انضباطی و شوراهای فرهنگی و دانشجویی و کارمندی دانشگاه.
3- بسترسازی و فرهنگ سازی جهت ارتقاء سطح معرفتی و فرهنگی دانشجویان و کارکنان دانشگاه.
4- برگزاری و نظارت بر برنامه ها و همایش ها و میزگردهای فرهنگی و کرسی های آزاد اندیشی، مراسمات و مناسبات فرهنگی در دانشگاه عدالت.
5- نظارت بر کلیه فعالیت های فرهنگی ، کانون ها و نشریات فرهنگی دانشگاه عدالت.
6- ایجاد هماهنگی های لازم با رئیس و معاونان دانشگاه در جهت پیشبرد اهداف فرهنگی و اجتماعی.

رئوس برنامه های فرهنگی – اجتماعی و فوق برنامه دانشگاه عدالت:
1- حمایت از طرح های پژوهشی با موضوعات فرهنگی و اجتماعی.
2- ایجاد بستر فعال سازی برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در سطح دانشگاه با محوریت فکری شهید آیت ا... صدر (ره) و آیت ا... هاشمی شاهرودی.
3- برگزاری نشست ها و مراسمات فرهنگی با هدف معرفت آفرینی ، معنویت بخشی در دانشجویان و کارمندان بصورت هفتگی، ماهانه و دوره ای.
4- برگزاری مسابقات فرهنگی ، اجتماعی و قرآنی در مراسمات ملی و مذهبی با هدف تمسّک به سیره اهل بیت (علیهم السلام) و اصلاح و نگرش رفتار کارمندان و دانشجویان.
5- برنامه ریزی در زمینه انتشار ماهنامه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه عدالت.


تاریخ به روز رسانی: 1400/08/12
تعداد بازدید: 2351
Powered by DorsaPortal