معرفی دانشگاه
 
«دانشگاه عدالت»، دانشگاهی غیر دولتی و غیر انتفاعی است که در راستای سند جامع علمی کشور و به منظور احیاء فرهنگ و تمدن اسلامی - ایرانی با اهتمام مرجع عالیقدر عالم تشیع حضرت آیت‌الله العظمی هاشمی شاهرودی، پس از طی مراحل قانونی در تاریخ 1391/03/16 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. از آنجا که شوراى عالى انقلاب فرهنگى به عنوان مرجع عالى سیاستگذارى، تعیین خط‌مشى، تصمیم‌گیرى و هماهنگى و هدایت امور فرهنگى، آموزشى و پژوهشى کشور در چارچوب سیاست‌هاى کلى نظام محسوب می‌شود، بنابراین تصمیمات و مصوبات آن لازم‌الاجرا و در حکم قانون است.
از مهمترین اهداف تاسیس «دانشگاه عدالت» می­توان به؛ تقویت ارتباط بین حوزه و دانشگاه، بومی سازی علوم انسانی، توسعه پژوهش‌­های بنیادی و کاربردی به منظور نظریه پردازی در رشته‌های مختلف علوم و معارف اسلامی، دستیابی به علم بومی (ایرانی ـ اسلامی) با نگاه انتقادی ـ علمی به نظریه‌های ترجمه‌ای در زمینه‌های علوم انسانی و نیز تلاش در جهت نشر فرهنگ اسلامی و معارف اهل‌بیت(ع)، اشاره کرد.
حضرت آیت ا... العظمی هاشمی شاهرودی رئیس محترم هیات موسس دانشگاه، در تاریخ 1394/04/14 جناب حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین بیاتی را بعنوان رئیس «دانشگاه عدالت» منصوب فرمودند.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین بیاتی رئیس «دانشگاه عدالت»، دارای مدرک دکتری فقه و حقوق اسلامی از دانشگاه تهران می­باشند.
«دانشگاه عدالت»، فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در چهار رشته دکترای علوم اقتصادی، حقوق خصوصی، حقوق کیفری و جرم شناسی، و فقه و مبانی حقوق اسلامی آغاز کرده و هم­اکنون حدود 500 دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد. پذیرش دانشجو، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، از مهمترین برنامه‌های این دانشگاه محسوب می شود. لازم به ذکر است که با توجه به وجود امکانات آموزشی و پژوهشی بسیار مطلوب در دانشگاه، در تاریخ 94/05/25 آئین­نامه دوره پسادکتری و دکتری پژوهش محور نیز به تصویب هیات رئیسه دانشگاه رسیده و از این تاریخ، دوره های مذکور نیز در «دانشگاه عدالت» راه اندازی شده است.
برنامه‌های آموزشی و آیین‌نامه‌های مربوط به امور آموزشی، امتحانی و انضباطی و شرایط علمی پذیرش دانشجو و مدت دوره تحصیلی و نوع دانشنامه‌ای که به دانش‌آموختگان دانشگاه اعطا می‌شود، طبق ضوابط و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دارای اعتبار کامل و مورد تائید وزارت مذکور است.
هیأت مؤسس، هیات امناء، رئیس دانشگاه و شورای دانشگاه، چهار رکن اصلی دانشگاه محسوب می­شوند.


  
تاریخ به روز رسانی: 1401/08/30
تعداد بازدید: 47279
Powered by DorsaPortal