English العربية
دانشگاه عدالت
خانه
1396/02/12
با ياد معلم شهيد ، استاد مرتضي مطهري روز معلم را گرامي مي داريم با ياد معلم شهيد ، استاد مرتضي مطهري روز معلم را گرامي مي داريم
دوازدهم ارديبهشت در تقويم ما ايرانيان، روز معلم نامگذاري شده است، روزي براي فردي كه با ذوق و هنر و توانمندي‌اش در نخستين آيات قرآن كه بر قلب پيامبر اكرم (ص) نازل شد
 
اقرا باسم ربك الذي خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربك الاكرم، الذي علم بالقلم، علم الانسان ما لم يعلم. (علق: 1ـ 5)

در اين آيات خداوند، خود را معلم مي‌خواند و جالب اينكه معلم بودن خود را بعد از آفرينش پيچيده‌ترين و بهترين شاهكار خلقت، يعني انسان آورده است. نقش كليدي معلمان به عنوان مجريان آموزش عمومي و الگوهاي اوليه دانش آموزان بسيار مهم جلوه مي‌كند ؛ چرا كه معلمان جامعه، انسان سازان نسل بعدي‌اند، لذا نقش آنان به گفته حضرت امام خميني (ره) همچون نقش انبيا است براي مردم .
پس از شهادت استاد مرتضي مطهري در روز 12 ارديبهشت ماه سال 1358 توسط گروهك تروريستي فرقان، اين روز به‌عنوان روز معلم نامگذاري شد.
وقتي به كلاس قدم مي گذارد، بهار با نسيم نفس هايش مي شكفد و گل و لبخند و زمزمه، فضا را پر مي كند. با او آسمان مي بارد، چشمه مي جوشد، نسيم مي وزد و آفتاب سفره مهربان خويش را مي گشايد. از خانه تا مدرسه، با هر گام، بهشت نزديك تر مي شود. نگاهش خانه مهرباني است و قلبش مهربان تر از آب. دل ها را به طراوت و پاكي و پاكيزگي مي خواند. دست هاي گرم و صميمي اش، مشق عشق مي نويسد. سرانگشت او افق هاي روشن فردا را نشان مي دهد واشاراتش، آن سوي پرده هاي خاك و ملكوت پاك خدا را. وسعت شفاف قلب ها، قلمرو اوست و كشتزار جان دانش آموزان تفرّجگاه خرمي او.
تعليم و تعلم از شئون الهي است و خداوند، اين موهبت را به پيامبران و اولياي پاك خويش ارزاني كرده است تا مسير هدايت را به بشر بياموزند و چنين شد كه تعليم و تعلم به صورت سنت حسنه آفرينش درآمد.
انسان نيز با پذيرش اين مسئوليت، نام خويش را در اين گروه و در قالب واژه مقدس «معلم» ثبت كرده است. معلم، ايمان را بر لوح جان و ضميرهاي پاك حك مي كند و نداي فطرت را به گوش همه مي رساند. همچنين سياهي جهل را از دل ها مي زدايد و زلال دانايي را در روان بشر جاري مي سازد.
دغدغه معلم هميشه اين است كه حيات بشر، بر مدار ارزش ها و كرامت انساني بچرخد و شناخت خدا و مكتب و دين، همت اساسي آدمي باشد و هيچ بيگا نه اي را مجال تجاوز به فرهنگ ارزشي دين و ميهن فراهم نيايد.
در اين مسير خطير، بزرگاني گام نهاده اند كه نامشان بر تارك زمان مي درخشد. علامه شهيد استاد مرتضي مطهري (رحمته الله) از همين طايفه مقدس است كه در سنگر تعليم و تعلم، به قله هاي رفيعي دست يافت تا آنجا كه معمار انقلاب اسلامي ـ كه خود معلمي بزرگ است ـ همه آثارش را مفيد مي داند و بهره برداري از آنها را سفارش مي كند …
شرافت و مرتبت معلم زماني اهميت دارد كه بتواند شان خداوند و پيامبران را در وجود خود محقق سازد و پيوند انسان به هدف متعالي خلقت يعني عبادت را برقرار سازد.
لذا در اين تعريف شهيد مرتضي مطهري يكي از آن معلمان راستين است كه اولاً با نگاه تركيبي به همه معارف بشري نظر مي كند و ثانيا تمامي تلاشهاي علمي و عملي را مقدمه اي براي عبادت مي داند و در اين راه به مرحله سوم دينداري راه مي يابد و با شهادت، عبادت عملي و علمي خود را كامل مي سازد .
به همين مناسبت روز شهادت اين بزرگ مرد فرزانه (12 ارديبهشت ) را روز معلم ناميدند
روابط عمومي دانشگاه عدالت 


تعداد بازدید: 184
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کانال سروش ویکی پدیا
دانشگاه عدالت © 1395. تمامی حقوق محفوظ است
Powered by DorsaPortal